Prije nekoliko dana u Poličniku održani su Dani maslinovog ulja, događaj na kojem su maslinari iz Poličnika i nekoliko susjednih mjesta pokazali svoje proizvode, dali ih na ocjenu i podijelili nagrade najboljima. Još jedna od sve brojnijih maslinarskih manifestacija koja govori o tome koliko je maslinarstvo u trendu u našim krajevima. O toj manifestaciji izvijestio je Zadarski list 14. ožujka ove godine. Privuklo mi je pažnju predavanje koje je održao zadarski “meštar od maslinarstva” Ivica Vlatković. Novinarka je iz njegovog predavanja izvukla najznačajnije teze koje su zanimljive i važne. Ako vam je promaklo, ja ih ovdje ponavljam onako kako je zabilježio Zadarski list.
– Maslinovo ulje ne koristi se ciljano kao lijek za liječenje nekih bolesti, ali on je i lijek i začin i hrana. Maslinovo ulje, ako je svježe prerađeno i pravilno čuvano, sačuva sve svoje vrijednosti i ono je onoliko vrijedno koliko izgubi ili ne izgubi svojih dragocjenih sastojaka. Svakodnevno čujemo kako je netko umro od raka ili od infarkta, moždanog udara.
Zemlje koje redovito konzumiraju mediteransku prehranu, između ostalog maslinovo ulje, Grčka, Italija, Španjolska, na zadnjim su mjestima po stopi smrtnosti od malignih bolesti, primjerice raka debelog crijeva ili raka prostrate.
U Njemačkoj je ona dvostruko veća. Ta statistika ne vara, ona kaže da ima nečega u tome, izjavio je Vlatković te istaknuo na koje načine maslinovo ulje blagotvorno djeluje na zdravlje i vitalnost organizma.
– Maslina u sebi sadrži fenolne spojeve, to je ono što mnogi naši ljudi ne vole, a trebali bi voljeti. Oni uzrokuju onaj reski, bolni osjećaj, gorčinu koju osjetimo kada gutamo svježe maslinovo ulje. To je ono što nas štiti. Maslina u sebi ima i sterole koji su nam važni zbog opekotina.
Mi ih sami stvaramo do dvadesete godine, a poslije ih moramo unositi maslinovim uljem. Tu su i klorofili koji su antioksidansi koji neutraliziraju kisikove vrste. Što god pojedemo to se oksidira u organizmu, a od oksidacije na kraju umremo jer se malo po malo naši organi troše u oksidativnim procesima.
Što više antioksidansa unesemo u sebe, to nam je proces starenja usporeniji. Što se kvalitetnije hranimo i što manje otrova unosimo, to je bolja mogućnost da se naš organizam održava vitalnim. Maslinovo ulje nam dođe kao protuotrov.
Također, korištenjem maslinovog ulja usporavamo procese neurodegerativne prirode koji uzrokuju demenciju, parkinsonovu i alzheimerovu bolest, kazao je Vlatković te objasnio kako su još stari Rimljani klasificirali kvalitetu ulja u nekoliko kategorija.
Najkvalitetnije ulje namijenjeno caru pravilo se od zelenih maslina ranih sorti; ulje dobiveno od prošaranih maslina bilo je namijenjeno aristokraciji; ulje trećeg reda namijenjeno građanstvu dobivalo se od crnih maslina, a najlošije ulje od palih ili crljivih maslina konzumirali su siromašni i robovi.
– Svatko dan danas ima izbor što će napraviti sa svojim maslinama. Hoćete li robovsko ulje ili carevo ulje – izbor je na vama, zaključio je Vlatković.